Wakacje z dzieckiem - jak razem spędzać czas?

Wakacje z dzieckiem - jak razem spędzać czas?

Wakacje nad jeziorem mogą być wspaniałym rodzinnym wypadem, jeśli jesteś na to odpowiednio przygotowany. Oczywiście natura i woda to połączenie, które zachęca do swobodnej zabawy i pobudza wyobraźnię większości dzieci, ale warto w tym im pomóc. Wspólny czas spędzony z dzieckiem jest czymś, co zaowocuje w przyszłości.

Kąpiele w jeziorze i sporty wodne

Jeżeli pogoda dopisuje, jezioro może dostarczyć najlepszej rozrywki. Dzieci uwielbiają się pluskać w wodzie i eksplorować dno. Oprócz sprzyjającej pogody ważne jest również stan czystości wody i przejrzystość lustra. Oprócz zwykłego pływania możesz proponować dziecku wiele innych rozrywek nad wodą. Fajnym pomysłem są lekcje windsurfingu. Do tego przyda się odpowiednia pianka neopren. Wietrzna pogoda panująca nad jeziorem sprzyja tego rodzaju rozrywce. Innym ciekawym pomysłem jest nurkowanie lub pływanie kajakiem. Tu przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo dziecka. Do uprawiania sportów wodnych konieczny jest odpowiedni kapok zapewniający bezpieczeństwo, a do nurkowania lekcje u specjalisty. A co gdy pogoda się pogorszy? Spacery linią brzegową i wędkowanie jest świetnym pomysłem. Wędkując, możesz opowiadać dzieciom ciekawe historie i rozpalić ognisko.

Krótkie i długie wycieczki rowerowe

Wyjeżdżając na wakacje, korzystamy ze środków transportu. Najczęściej jest to samolot, pociąg lub samochód. Będąc na miejscu, aby zbliżyć się do natury, dobrym pomysłem jest ograniczenie przemieszczania się tego rodzaju pojazdami. Zamiast kilkaset metrów jechać autem to może lepiej się przejść? Fajnym pomysłem na spędzenie czasu na wakacjach są wycieczki rowerowe. Coraz więcej miejscowości turystycznych inwestuje w infrastrukturę, tworząc malownicze ścieżki rowerowe i zakupuje odpowiedni sprzęt. Nie musisz roweru zabierać ze sobą na wakacje. Znajdziesz wiele wypożyczalni, gdzie za niewielką opłatą zdobędziesz na cały dzień rowery lub przyczepki rowerowe dla dzieci. To ostanie przyda się, jeśli zabierasz ze sobą malutkie dziecko. Wycieczek nie planuj zbyt długich. Dopasuje je do wieku dziecka, jego kondycji i nastroju. Prześledź dokładnie też prognozę pogody. Wyprawy rowerowe mają być przyjemnością.

Pokaż dziecku okolice

Nawet jeżeli wybieracie się na plażę i Waszym głównym celem jest wylegiwanie się na piasku i kąpiel w morzu, to warto choć trochę pokazać dziecku okolicę. Nie musi to być nudna lekcja o historii zamku znajdującego się w pobliżu, czy latarni morskiej. Z łatwością znajdziesz miejsca, które pobudzą ciekawość dziecka i nauczą go czegoś nowego. Dzieci uwielbiają poznawać nowe miejsca i aktywnie spędzać czas. Pamiętaj o tym!