Sposoby na zdrowy i przyjemny sen

Sposoby na zdrowy i przyjemny sen

Wygoda oraz komfort podczas snu są bardzo ważne, a na to wpływa wiele czynników. Kluczową rolę odgrywa odpowiedni materac, dopływ świeżego powietrza, godziny, o których chodzimy spać, brak stresu, ale nie tylko. Również ubiór, wpływa na jakość snu, a przez to, również na lepsze samopoczucie. Chcesz się wysypiać i być szczęśliwszym? Zapraszamy do naszego mini poradnika, który pozwoli zadbać Ci o jakość snu.

Zdrowy sen – czyli jaki?

Mówi się, że sen to zdrowie i to nie bez powodu. Naukowcy niejednokrotnie udowodnili, że jakość snu ma wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Sen to stan, w którym regeneruje się cały nasz organizmu, gdy się nie wysypiamy, przestaje funkcjonować w prawidłowy sposób. Oczywiście ważne jest, by sen trwał minimum 6 godzin, a najlepiej gdyby było to 8. Spać powinniśmy w godzinach do tego przeznaczonych, czyli wtedy kiedy jest ciemno. Ważne jest również, by był on nieprzerwany i uregulowany.

Wpływ ubioru na zdrowy sen

Wydawać, by się mogło, że to w czym śpimy nie ma żadnego znaczenia. Jednak okazuje się, że piżama ma bezpośredni wpływ na jakość snu. Niewygodne ubranie, lub niedostosowane do temperatury w pomieszczeniu powoduje dyskomfort, jednocześnie obniżając jakość snu i obniżenie samopoczucia. Wygodna piżama sprawi, że wstaniesz wypoczęty i pełny sił, by rozpocząć nowy dzień. Ciekawym ubiorem do spania są pajacyki dla dorosłych, sprawdzają się zwłaszcza zimą, gdy temperatura za oknem jest dużo niższa. Latem możemy wybrać dwuczęściową satynową piżamę, a w przypadku kobiet, koszulkę nocną. Ważne jest by bielizna nocna, była wykonana z wysokiej jakości materiału, który sprawi, że skóra nocą będzie oddychała. Piżama powinna być luźna i nie powinna nas obciskać. Modeli do wyboru jest naprawdę dużo, więc możemy kierować się własnymi preferencjami. Wielu osobom, wydaje się, że wygoda i estetyczny wygląd nie idą w parze, jednak nic bardziej mylnego, na rynku jest wiele rodzajów piżam, które są zarówno komfortowe, jak i zachwycają wyglądem.

Jak polepszyć jakość snu?

Na zdrowy sen ma wpływ wiele czynników. W pierwszej kolejności warto przygotować swoje ciało. Przed snem jedz wyłącznie lekkie i zdrowe posiłki, w ciągu dnia bądź aktywny fizycznie – idź na siłownię, pobiegaj, zrób trening w domu, gdy przyjemnie się zmęczysz, szybciej zaśniesz. Pomocne mogą być również relaksujące kąpiele oraz masaże, dzięki nim na pewno się odprężysz i odstresujesz. Przed snem zamiast siedzieć w telefonie, poczytaj książkę, medytuj, wycisz się.