Fotelik rowerowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Fotelik rowerowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Jazda na rowerze to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, szczególnie gdy sprzyja nam dobra pogoda. Ponadto wysiłek ten połączony z przyjemnością poprawia kondycję oraz ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Dobrze jest cieszyć się nim wraz z najbliższymi, także najmłodszymi. Umożliwia to nowoczesny fotelik rowerowy. Jakie są jego specyfikacje?

Fotelik rowerowy a bezpieczeństwo

Jazda na rowerze wraz z dzieckiem – szczególnie gdy mowa o maluchach liczących mniej niż jeden rok życia – może być stresująca. Lęk o bezpieczeństwo dziecka to prawdopodobnie jedyny powód, który nie pozwala Ci czerpać radości z możliwości wspólnego podróżowania. Niepotrzebnie! Nowoczesne foteliki rowerowe to produkty bezpieczne – obecnie prezentują wysoki poziom bezpieczeństwa ze względu na wykorzystanie nowych technologii zabezpieczających dziecko w czasie podróży. Ponadto fotelik rowerowy to także jeden z najlepszych sposobów, by już od najmłodszych lat zachęcić i przyzwyczaić dziecko do jazdy oraz innych dyscyplin sportowych na świeżym powietrzu. Do tego to sposób, by na wycieczkę zabrać się całą rodziną, bez wyjątku!

Od kiedy i jak długo można przewozić dziecko w foteliku?

Większość fotelików dziecięcych zaprojektowana jest z myślą o dzieciach w wieku od około dziewięciu miesięcy. Dolna granica zależy od tego, czy Twój maluch potrafi samodzielnie siedzieć prosto, czyli bez podparcia. Niektóre z dostępnych na rynku modeli rozkłada się tak, by mogły w nich podróżować nieco młodsze maluchy – te, które potrafią siedzieć, gdy są podparte. Rozkładany fotelik rowerowy ma jeszcze jedną zaletę: pozwala Twojej pociesze zasnąć w czasie podróży, bez osuwania się na boki lub do przodu. Natomiast górna granica uzależniona jest nie wiekiem, a wagą pasażera, najczęściej ograniczoną do 25 kg.

Fotelik rowerowy – pozostałe zalety

Znalezienie odpowiedniego fotelika, który będzie pasował do Twojego dziecka, Twojego roweru oraz Twojego stylu jazdy, może okazać się nie lada wyzwaniem. Wybierać będziesz pomiędzy fotelikiem rowerowym przednim (mocowanym do rury górnej, poprzeczki nad nią lub do wspornika na rurze czołowej) a tylnym (wysuwanym z rury podsiodłowej, przymocowanym do tylnego bagażnika nośnego lub fotelikiem zamocowanym bezpośrednio do rury podsiodłowej). Te przykręcane do ramy – lub do bagażnika – są bardziej stabilne i mocne, ale nie można ich zamontować w rowerach z tylnym zawieszeniem, natomiast przednie fotele dają dziecku lepszą widoczność, ułatwiają utrzymanie równowagi na wybojach oraz wsiadanie na rower. Ponadto jeśli Twoje dziecko ma tendencję do ciągnięcia za ubrania/włosy – przedni fotelik jest dla Was bezpieczniejszy.

Pamiętaj, by przy podejmowaniu decyzji poznać wszystkie wady i zalety różnych opcji oraz by upewnić się, które z nich będą pasować do rodzaju Twojego roweru. Zachęcamy do śledzenia naszych następnych wpisów, w których postaramy się przybliżyć tę kwestię.