Balkonik rehabilitacyjny – nieoceniona pomoc dla osób ograniczonych ruchowo

Balkonik rehabilitacyjny – nieoceniona pomoc dla osób ograniczonych ruchowo

Bardzo często z wiekiem obniża się sprawność ruchowa, dlatego wiele seniorów ma problem z poruszaniem się. Również dotyczy to osób chorych i po wypadkach. Aby ułatwić im przemieszczanie się, które zdecydowanie poprawi ich codzienne funkcjonowanie, warto zdecydować się na kupno specjalistycznego balkonika rehabilitacyjnego.

Balkonik do chodzenia i jego zastosowanie

Balkonik to urządzenie, które można wykorzystać na różne sposoby. Taki chodzik jest świetnym ułatwieniem dla seniorów i pacjentów zmagających się z zaburzeniami ruchu kończyn dolnych. Wspaniale sprawdza się podczas walki o przywrócenie  sprawności np. po wypadku lub operacji. Balkonik do chodzenia wpływa w znaczący sposób na odzyskanie samodzielności w poruszaniu się i zachowanie równowagi ciała. Jest również pomocą w trakcie różnorodnych ćwiczeń fizycznych, które mają za zadanie wzmocnić mięśnie rąk i nóg. Jako podpórka daje poczucie bezpieczeństwa i stabilności.

Rodzaje balkoników rehabilitacyjnych

Bez względu na rodzaj każdy balkoników musi być wytrzymałym sprzętem. Wyprodukowane z lekkich, ale trwałych materiałów, muszą zapewniać stabilną pozę i chwyt. Na rynku dostępne są:

  • balkoniki sztywne – dla osób o silnych rękach, aktywizujące mięśnie całego ciała, gdyż każdy kolejny krok wymaga oderwania balkonika od ziemi;
  • balkoniki kroczące – dostosowujące się do posuwistych ruchów pacjenta;
  • balkoniki z kółkami – umożliwiające płynne poruszanie się;
  • balkoniki z podpórkami i innymi dodatkowymi elementami (np. z siodełkiem);
  • balkoniki wysokie – przeznaczone do nauki chodu (np. pacjentom po wypadku), dzięki zastosowaniu podpórek na przedramiona.

Ważne jest, aby wybrany chodzik łatwo się składał, co będzie ułatwiało jego transport. Poza tym najistotniejszą kwestią jest dopasowanie balkonika do jego użytkownika, dlatego warto udać się na konsultację do lekarza. Celem tego sprzętu jest pomoc w poruszaniu się, a nie utrudnianie codzienności. Musi być wygodny i bezpieczny.

Gdzie można kupić balkonik do chodzenia?

Balkonik do chodzenia można nabyć w sklepie medycznym. Jest to miejsce, gdzie można znaleźć wiele urządzeń rehabilitacyjnych i ortopedycznych oraz takie produkty jak np. pieluchomajtki, specjalistyczne opatrunki, body dla seniorów, pajacyki dla dorosłych, worki stomijne, cewniki, glukometry, inhalatory, opatrunki czy preparaty do pielęgnacji. Każda osoba ubezpieczona w NFZ może skorzystać ze specjalnego dofinansowania na tego typu artykuły. Refundacja NFZ umożliwia pacjentowi uzyskanie niższej ceny przy ich zakupie.