Trening to najlepszy sposób na zbudowanie tkanki mięśniowej oraz zrzucenie zbędnych kilogramów? Dieta pozwala zmniejszyć oponkę na brzuchu i odsłonić wszystkie nasze mięśnie? Oba te twierdzenia są jak najbardziej prawidłowe, ale pozostaje jedno wielkie ale. W obu przypadkach trzeba bowiem działać rozsądnie oraz z odrobiną znawstwa, ponieważ można zamiast uzyskania powyższych efektów doprowadzić do utraty tkanki mięśniowej. I może to wcale nie być takie oczywiste na pierwszy rzut oka.
Nasz organizm wykorzystuje kalorie jako paliwo, a właściwie kalorie to miernik ilości paliwa, które może pochodzić z różnych źródeł. Jeśli zaczynamy trening, zapotrzebowanie na kalorie bardzo wzrasta i może się okazać, że jest ich za mało. W przypadku diety kalkulator kalorii powie nam, że potrzebujemy ich tyle i tyle, by utrzymać wagę, a każde zmniejszenie dostaw paliwa spowoduje spadek masy ciała. To oczywiście prawda, ale czy spadek nastąpi kosztem tkanki tłuszczowej? Na pewno?
Oblicz kalorie, oczywiście, ale nie zapomnij, że ich deficyt w obu tych przypadkach nie przełoży się bezpośrednio na wytracanie tkanki tłuszczowej. Nasz organizm najpierw bowiem zabierze się za mięśnie. W pierwszym przypadku będzie to spowodowane tym, że nasze ciało nie będzie w stanie doprowadzić do mięśni odpowiedniej ilości paliwa w krótkim czasie, przez co dojdzie do tak zwanego kanibalizowania części mięśni po to, by reszta z nich mogła pracować. Jest to mechanizm obronny, którego działanie niestety bardzo mocno ogranicza nasze możliwości, jeśli o nim nie wiemy. W drugim przypadku organizm będzie cierpiał na chroniczny brak energii i będzie usuwał te swoje struktury, które będą mu się wydawały najmniej potrzebne. Zmniejszenie ilości tkanki mięśniowej w takiej sytuacji to sensowne działanie organizmu, ale raczej nie tego oczekujemy.
Dlatego właśnie trzeba koniecznie łączyć ćwiczenia z dostępem do paliwa, a kiedy ograniczamy dostępność kalorii, nie możemy robić tego na siedząco, ponieważ będzie to sygnał dla naszego ciała, że nie potrzebuje aż tylu mięśni i je spali.

Artykuł napisany przez: Marek