Przysiady, najbardziej popularne ćwiczenia na pośladki, wykonywane są dzisiaj przez wszystkie osoby, którym zależy na odpowiedniej budowie ich ciała. Żeby jednak uzyskać możliwie najwięcej ze swojego wysiłku, każdy powinien zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego, jak trening na pośladki w oparciu o przysiady powinien wyglądać w wersji optymalnej. O wielu z nich się po prostu zapomina, a jeszcze większa część ćwiczeń jest w jakiś sposób skażona nieporozumieniami lub zwykłymi błędami.

Zacząć należy od tego, że ćwiczenia na pośladki są skuteczne tylko wtedy, kiedy nasze ciało jest odpowiednio ustalone. Przysiady są jednym z ćwiczeń z grupy ćwiczeń wykorzystujących jako obciążenie sam ciężar naszego ciała. Jak każdemu powinno być wiadomo, nasze ciała wykorzystują wiele różnych mechanizmów dźwigni i są w wielu miejscach złożone ze współpracujących mechanizmów. Lekka zmiana ustawienia może spowodować, że siła ćwiczenia wykorzystywana przez jedną grupę mięśni, może przenieść się na grupę inną i tym samym zniweczyć nasze starania.

By coś takiego nie miało miejsca, konieczne jest przede wszystkim ustawienie stóp płasko na podłożu. Trening pośladków z oderwanymi od ziemi piętami natychmiast przekształca się w bardzo nieprzyjemny w ostatecznym rozrachunku trening ud i łydek, na którym cierpi też kręgosłup. Bardzo podobne zjawisko zaczyna zachodzić w chwili, kiedy nasze plecy zaczną układać się w nieodpowiednią pozycję. Powinny być zawsze proste, co zmniejsza do absolutnego minimum naciski, jakie ćwiczenia na pośladki mogą na nie powodować. Jeśli plecy będą wygięte lub łopatki odgięte, sporą cześć wysiłku zacz nabrać na siebie mięśnie grzbietu, przez co ćwiczenia na pośladki będą automatycznie miały mniejszą skuteczność.

Dużym problemem jest też ruch kolan w czasie wykonywania powtórzeń. Jeśli będą się nam one rozjeżdżały, to prawidłowy ruch wykonywany przez resztę ciała będzie tak naprawdę obciążeniem dla niego, a nie dla pośladków czy ich okolic, które w danym czasie chcemy trenować.

Artykuł napisany przez: Marek