Osoby, które regularnie ćwiczą, są zdrowsze i szczuplejsze. Nie mają problemów z wejściem po schodach, ich serce jest silniejsze, a układ oddechowy bardziej wydajny. Korzyści z aktywności fizycznej są więc ogromne. Co jednak z osobami, które mimo tej wiedzy nie potrafią odnaleźć w sobie motywacji do ćwiczeń? Podpowiadamy co robić, aby motywacja stała się naszą mocną stroną.

Cel – jedna z ważniejszych kwestii

Psychologia mówi, że człowiek musi mieć poczucie sensu i celowości swoich działań. To właśnie to gwarantuje powodzenie tego, czego się podejmujemy. Nie inaczej jest w przypadku aktywności fizycznej. Motywujemy się poprzez określanie celu, który zawsze musi być realny i możliwości do osiągnięcia. W przypadku aktywności fizycznej celem tym staje się często utrata zbędnych kilogramów. Nie oznacza to jednak, że tylko taki cel mogą obrać sobie osoby, które zdecydowały się rozpocząć aktywność fizyczną. Równie dobrze celem może być wchodzenie na trzecie piętro budynku bez wystąpienia zadyszki. Ważne jest, aby dało się określić, czy cel został osiągnięty. Dobrze, jeśli można również stopniowo się do niego zbliżać. Kiedy widzimy czynione postępy, nasza motywacja rośnie. W efekcie nie będziemy chcieli z ćwiczeń rezygnować.

Ćwiczenia w grupie

Osoby początkujące często rzucają się w wir ćwiczeń, ale ich motywacja błyskawicznie spada. W efekcie aktywność fizyczna znika. Takiej sytuacji można uniknąć, decydując się na ćwiczenia grupowe. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem są zajęcia w klubach fitness. Nad prawidłowym wykonywaniem ćwiczeń czuwa instruktor, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko przetrenowania oraz powstania kontuzji. Dodatkowo w takich zajęciach pojawia się element współzawodnictwa i rywalizacji.

Nagradzaj siebie

Ćwiczenia fizyczne to często naprawdę duże wyzwanie. Warto, aby motywacja była więc odpowiednio wzmacniania. Idealnie nadają się do tego celu małe nagrody. Może to być na przykład wyjście do kina czy kostka czekolady, którą zjemy raz w tygodniu. Taki system nagradzania siebie przynosi również bardzo dobre rezultaty.

Artykuł napisany przez: Marek