Czy błonnik zawiera również kalorie?

Błonnik odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie każdego człowieka, ale jego miejsce w obliczeniach kalorycznych nie jest jeszcze do końca określone. Poznaj ten – tak bardzo ważny składnik diety!

1. Błonnik w naszej diecie

Niektórzy z nas – podczas obliczania ilości spożywanych kalorii uwzględniają błonnik, inni zaś nie biorą go pod uwagę w tych zapiskach. Jakie jest prawidłowe rozwiązanie tej sytuacji ? Błonnik i jego rola dla organizmu może być nieco myląca. Przez jakiś czas na etykietach produktów widniał podział : „rozpuszczalny” , „nierozpuszczalny” błonnik.

USDA pozbył się tych klasyfikacji, wybierając między „błonnik”, a „błonnik funkcjonalny”. Te produkty są definiowane przez USDA Dietary Reference Intakes, jako :

Błonnik pokarmowy : nie ulegające trawieniu węglowodany i ligniny, które są nieodłącznym i niezmiennym składnikiem roślin.

Błonnik funkcjonalny : pojedyncze, nie ulegające trawieniu węglowodany, które mają korzystny wpływ na organizm ludzki.

Niestety nowe etykiety niczym nie różnią się od wcześniejszych, a ukazana klasyfikacja nie opisuje ilości kalorii znajdujących się w błonniku.

2. Czy błonnik zawiera w sobie kalorie?

Niektórzy uważają, że błonnik jest produktem pozbawionym kalorii – przy założeniu, że stanowi on główny element diety. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że bakterie, które znajdują się w twoim jelicie, żywią się niektórym typem błonnika. W rezultacie następuje produkcja kwasów tłuszczowych w krótkich łańcuchach, które mogą być wykorzystane przez twoje ciało. Z tego punktu widzenia, błonnik będzie uważany za produkt kaloryczny.

Na szczęście, nie wszystkie rodzaje błonnika, które spożywasz działają w ten sposób. Nie dostarczają one materiału kalorycznego. Z jednej strony FDA określa ilość wkładu kalorycznego z uwagi na rozkład bakterii – uwzględniając 1,5 kalorii na 1 gram błonnika. Różne kraje i instytucje mają rozbieżne poglądy odnośnie działania błonnika. Jeszcze większy problem w tym przypadku stanowiłoby określenie wartości kalorycznej tego składnika w danym posiłku.

3. Pułapka podczas obliczeń

Obliczanie wartości kalorycznej błonnika, który wykorzystywany jest w naszej diecie – jest niezwykle trudnym zadaniem. Masz dwie możliwości : policz wszystkie, albo nie licz żadnej. Którą z opcji wybierzesz?

Podczas zmiany diety, albo restrykcyjnego stosowania suplementów, należy brać pod uwagę plusy i minusy tego działania. Często myślimy o kosztach finansowych potrzebnych na zakup danego produktu, suplementu, potencjalnych – negatywnych skutkach ubocznych o podłożu fizjologicznym. Bardzo rzadko bierzemy pod uwagę czas w którym musimy podjąć wysiłek intelektualny i konieczną aktualizację danego programu.

4. Zawartość błonnikach w danych produktach

 

Grupa produktów

Porcja

Błonnik (g/porcję)

Owoce

0.5 szklanki

1.1g

Ciemno – zielone warzywa

0.5 szklanki

6.4g

Gotowana fasola

0.5 szklanki

8.0g

Warzywa bogate w skrobię

0.5 szklanki

1.7g

Produkty pełnoziarniste

28g

2.4g

Mięso

28g

0.1g

Szczerze mówią bardzo ciężko jest obliczyć zawartość błonnika we wszystkich produktach spożywczych, a następnie ponownie obliczyć zakres kalorii. Zapamiętaj : proces ten nie da ci idealnych, perfekcyjnie uzyskanych obliczeń. Większość osób znacznie przecenia ten sposób kalkulacji. Mam radę dla ciebie – nie przejmuj się o dokładność liczenia spożywanych kalorii. Nie musisz być poprawny technicznie podczas ustalania ilości dostarczanego błonnika.

Jeśli będziesz przesadnie angażował się w ten proces – zmarnujesz swój wysiłek. Jeśli zaobserwujesz różnicę w wartości kalorycznej błonnika – z pewnością jest ona na tyle mała, że zniwelujesz ją podczas spaceru z psem. Rejestruj ilość kalorii każdego z tego produktów – biorąc pod uwagę całkowite spożycie kalorii. Możesz zarządzać ilością tych makroskładników.

 

Artykuł napisany przez: Marek